T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KIRKLARELİ / LÜLEBURGAZ - Kepirtepe Anadolu Lisesi

GENÇ KEPİRTEPELİLER KAHVALTISI YAPILDI

Kepirtepeliler Eğitim Vakfı tarafından 2014 yılından bu yana gerçekleştirilen ve artık gelenekselleşen Genç Kepirtepeliler Kahvaltısı etkinliğinin altıncısı 25 Kasım 2018 Pazar günü Taksim’deki Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Lokali’nde çoğunluğu son 10 yılda mezun olmuş 80 Kepirtepelinin katılımıyla gerçekleştirildi.

KEV’in genç Kepirtepeliler ile bir araya gelme, onların vakıftan beklentilerini daha iyi tespit edebilme ve gençleri vakıf yönetimine dahil edebilme yönünde büyük önem verdiği bu etkinlik için daha öncekilerde olduğu gibi yine dopdolu bir program hazırlandı. 09:30 itibariyle başlayan etkinlikte önce samimi bir ortamda kahvaltılar yendi. 11:00’de KEV Başkanı Selahaddin Gül açılış konuşmasını yaptı. Kepirtepe’nin üniversite hayatı için çok güzel hazırlık süreci olduğunu belirten Gül, gençlerden beklentilerinin çok çalışmaları, Cumhuriyet değerlerine bağlı kalmaları ve Kepirtepe’nin adını daha iyi seviyelere taşımaya yardımcı olmaları olduğunu vurguladı. Bu konuda talep eden genç Kepirtepelileri imkanlar elverdiğince maddi manevi desteklemeye hazır olduklarını söyleyen Gül, gençlerle daha sık bir araya gelmek istediklerini belirterek tüm katılımcılara teşekkürlerini sundu.

Ardından kıdemli mezun konuşmasını yapmak üzere 1985 mezunlarından Hakim Ramazan Seçkin sahneye çıktı. İstanbul (Çağlayan) Adliyesi’nde hakim olarak görev yapan Seçkin, hukukçu olmaya nasıl karar verdiğini, Kepirtepe’nin bu süreçte kendisine neler kattığını ve başarılı bir kariyer için gençlerin nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı. Kıdemli mezun konuşmasından sonra genç mezun konuşmasını yapmak üzere 2013 mezunlarından Ece Bilge Günay sahneye çıktı. Kendisi gibi 2013 yılında mezun olmuş arkadaşlarının can kulağı ile dinlediği Günay, Kepirtepe’de okurken yaşadığı acı tatlı hatıraları, üniversite yıllarındaki ve özellikle mezun olduktan sonraki zorlu süreçleri ve avukatlığa başlayabilmek için Kepirtepelilerin kendisine nasıl destek olduğunu duygusal bir anlatımla paylaştı.

Saat 12 itibariyle etkinliğe katılan herkes kendini tanıtmaya başladı. Herkes Kepirtepe’de hangi yıllarda, hangi bölümde okuduğunu; üniversite öğrencisi olanlar okulunu ve bölümünü, çalışıyorsanlar kurumunu, görevini ve pozisyonunu belirtti. Ayrıca, Kepirtepe’nin kendilerine neler kattığı ve kendilerinin Kepirtepe’ye ve KEV’e ne katabileceği de paylaşıldı. 1 saatten fazla süren tanışma faslından sonra seminerlere geçildi.

İlk semineri 2002 mezunlarından Murat Akbıyık verdi. Kadir Has Üniversitesi’nde İngilizce okutmanı öğretim üyesi olarak görev yapan, KEV genel sekreteri olarak vakıfta da çalışmalar yürüten Akbıyık, “Yabancı Dil Öğrenme Araçları” başlıklı bir  sunum yaparak gençlerin neden yabancı dil öğrenmeleri gerektiğini vurguladı ve hangi kaynaklardan faydalanabileceklerini paylaştı. Murat Akbıyık’ın sunumunun tüm içeriğine muratakbiyik.net/kepirtepe-dil adresinden erişebilirsiniz.

İkinci semineri 2009 mezunlarından Görkem Evci verdi. Milliyet Gazetesi’nde haber editörü olarak görev yapan, KEV iletişim danışmanı olarak da vakıfta çalışmalar yürüten Evci, “Medyada Algı ve Hikayenin Gücü” başlıklı bir sunum yaparak basılı ve görsel medyadaki tüm içeriklere inanmamamız gerektiğini, anlatılanın bir hikâye olduğunu bilip kimin anlattığına bakarak anlatılanları birleştirdiğimiz takdirde gerçekleri daha iyi görebileceğimizi ve aslında en önemlisinin kendi hikâyemizi yazmamız olduğunu vurguladı. Görkem Evci’nin websitesine www.gorkemevci.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Son semineri ise 1995 mezunlarından Tuna Güven verdi. Borusan EnBW’de enerji operasyon direktörü olarak görev yapan, 10 yıla yakın süredir KEV yönetiminde çalışmalar yürüten Güven, “Başarının Püf Noktası:  Dayanma Gücü” başlıklı bir sunum yaparak hedef odaklılık, tutku, özdenetim ve pozitif bakış açısısının başarıya ulaşmadaki rolünü vurguladı, bilimsel olarak kanıtlanan Golem Etkisi’ni açıkladı ve “başaramazsın’a karşı bağışıklık geliştirmek” gerektiğini belirtti. Kendi işini kurarak yeni girişim başlatmayı düşünen Kepirtepeliler için altın değerinde tavsiyelerde bulunan Güven, önemli noktaları “%1 İlham, %99 Alınteri”, “Zor işlerde rekabet az” ve “Oyunu çalışan kazanır” şeklinde sıraladı ve başarı sürecini “önce hayal edersin, sonra rüyanda görürsün, sonra da gerçekleşir” şeklinde özetledi. Sunumunu interaktif bir şekilde sürdüren Güven, kendi girişimlerini başlatan ve malesef başarısız olan, ama yılmadan çalışmaya devam eden eşi Esin Güven’i ve 2013 mezunlarından Şaban Çaytaş’ı sahneye davet ederek onların deneyimlerini katılımcılarla paylaşmaları yönünde kısa ve etkili bir oturum gerçekleştirdi. Esin Güven’in yeni başlattığı Cheesecake Engineer girişimi kapsamında bizzat kendisine ait olan tarifle hazırlanmış cheesecake’lerin ikramı ise tüm katılımcıları memnun etti.

Her bir konuşmacıya teşekkür belgesinin takdim edildiği konuşma ve seminerlerin saat 14:00 itibariyle tamamlanmasının ardından erken ayrılmak durumunda olan yaklaşık 10 kişi dışında hemen herkesin yer aldığı bir hatıra fotoğrafı çekildi ve öğrenci olan genç Kepirtepelilerin kahvaltı ücretleri çalışan kıdemli mezunlar tarafından ödenmek süretiyle ödemeler tamamlandı. Hesaba 100 lira veya üzerinde katkı sunan Kepirtepelilere de teşekkür belgesi takdim edildi.

Etkinliğin ardından, genç Kepirtepelilerin vakfımızdan en büyük beklentisi olan mentörlük konusunda çalışma yapmak üzere gönüllü olan 8 kişi bir araya gelerek kısa bir toplantı yaptı. Bu çalışma grubu, Kepirtepelilerin ihtiyaçlarını ve KEV’in potansiyellerini değerlendirerek, farklı kurumlarda uygulanan iyi örnekleri inceleyerek bir yol haritası oluşturacak ve en kısa sürede bir proje hayata geçirecek.

Etkinliğimize katılan, katkı sunan herkese teşekkürlerimizi sunuyor, bir sonraki etkinliğimize daha fazla Kepirtepeliyi bir araya getirmeyi umuyoruz!

Etkinliğin fotoğraf albümü için tıklayınız.

Etkinliğin sunum detayları için tıklayınız.

Etkinlikle ilgili detayların paylaşıldığı etkinlik sayfası için tıklayınız.

 

 

 

26-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-2018

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 26.11.2018 - Güncelleme: 26.11.2018 14:37 - Görüntülenme: 128
  Beğen | 0  kişi beğendi