T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KIRKLARELİ / LÜLEBURGAZ - Kepirtepe Anadolu Lisesi

OKULUMUZUN TARİHÇESİ

 

OKULUN TARİHÇESİ

            Kepirtepe, yaşı cumhuriyetimizin ilk dönemlerine denk bir geçmişe sahip bir eğitim kurumudur. Yokluğu, yoksulluğu bütün yurdu kuşatmış olduğu Kurtuluş Savaşı´ndan çıkmış bir çok felaket ve acıların yaşandığı bir ülkenin yoksul köylü çocuklarının eğitildiği bir okuldur Kepirtepe.

            Bir ülke düşünün ki şimdiki yetişen nesilin görmediği ve adını bile duymadan yetiştikleri adına "Kara Lastik" denen ayakkabıyı giymenin köylerindeki zenginlere mahsus olduğu, ayaklarına giyebilmek için çarıktan başka ayakkabı bulamamış bir halkın çocuklarının kendi emekleri ve alın terleriyle bir okul var adı Kepirtepe. Onlar burada yokluğun ne olduğu bilerek yaşayarak okullarına sahip çıktılar. Karşı binanın duvarında yazan: "Bizler çalışmak değil, çok çalışmak zorunda olan bir milletin evlatlarıyız." özdeyişini hakkıyla yaşamış bir nesildir. Bu sebeple devletlerinin kendilerine sunduğu imkanları en iyi şekilde değerlendirerek Kepirtepe´yi yoksulluğun içinden sıyrılma ve ülkelerinin aydınlanma kaynağı olarak bildiler. Birer eğitim neferi olarak yurdun dört bir yanına dağıldıklarında ülkenin aydınlanmasında öncü oldular.

            Kepirtepe kuruluşundan bugüne kadar bir çok değişikliğe uğrayarak günümüze gelmiştir. İlk kurulduğu ve eğitim-öğretim hayatında başladığı yer Edirne Karaağaç´tır.

            14 Ekim 1938´de Edirne Karaağaç İstasyonunda "Köy Öğretmen Okulu ve Eğitmen Kursu" adı ile başlayan ve "Kepirtepe Anadolu Lisesi" olarak devam eden 78 Yıllık Eğitim Kuruluşu"1937yılında Edirne Karaağaç istasyonunda asker kışlası olarak kullanılan binada "Eğitmen Kursu" olarak açılmıştır. Bir yıllık denemeden sonra aynı binada ilkokul mezunu köy çocuklarını öğretmen olarak yetiştirmek üzere "Köy Öğretmen Okulu" adını alır. Bir yıl burada kalan okul1939yılında  Alpullu´ya taşınır. Bugün Çok Programlı Lise olarak hizmet veren binada bir süre kalır. Aynı yıl yazında da Lüleburgaz Emrullah Efendi ilkokuluna ve nihayet İstanbul asfaltı kenarında Lüleburgaz´a beş kilometre mesafede o zaman çorak bir toprak olan yer Kepirtepe adı verilen son yerine taşınır.17 Nisan1940´da Köy Enstitüleri kurulduğunda okulun adı "Kepirtepe Köy Enstitüsü " olur.1941yılı ilkbaharında ikinci Dünya Harbi nedeniyle okul Ankara Hasanoğlan köyüne geçici bir süre  taşınan okul aynı yıl geri döner.1954yılında 6234 sayılı kanunla köy enstitüleriyle öğretmen okulları "İlk öğretmen Okulları" adı altında birleştirildi ve öğretim süresi 6 yıl olur. 1974-1975yılından itibaren bütün ilköğretim okulları gibi Kepirtepe İlköğretim okulu da Öğretmen Lisesi haline dönüştürülür.1977-1978Öğretim yılında okul bünyesinde sınıf öğretmeni yetiştiren iki yıl süreli Kepirtepe Eğitim Enstitüsü açılmıştır. 1978-1979´da bir bölümü hızlandırılmış eğitim gören öğrencilerini, İlkokul öğretmeni olarak mezun eden okulun Eğitim Enstitüsü kısmı 1979 yılında kapatılarak okul Öğretmen Lisesi olarak öğrenimini sürdürmüştür. 1990tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı olurlarıyla Anadolu Öğretmen Lisesine dönüştürülen okul, 2014 yılından itibaren Kepirtepe Anadolu Lisesi olarak eğitim-öğretim hayatına devam etmektedir. 2 Nisan 2019 yılında "Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları" statüsüne kavuşmuştuır.

            Bugün de Kepirtepelilik ruhundan ödün vermeden başarılı bir eğitim ve öğretim sürdüren Kepirtepe, mezun ettiği vatanına milletine hayırlı evlat olarak yetiştirdiği öğrencileriyle gurur duymaktadır.

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 27.12.2012 - Güncelleme: 27.12.2019 10:08 - Görüntülenme: 3688
  Beğen | 2  kişi beğendi

Etiketler :
KEPİRTEPE KÖY ENSTİTÜSÜ KEPİRTEPE İLKÖĞRETMEN OKULU KEPİRTEPE ÖGRETMEN LİSESİ KEPİRTEPE EĞİTİM ENSTİTÜSÜ KEPİRTEPE ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ